Ćwiczenia ruchowe na placu zabaw

Czas letni to doskonały moment na kształtowanie dobrych nawyków, również jeśli chodzi o aktywność ruchową. Świetnym miejscem do zdobywania nowych umiejętności, rozwijania koordynacji wzrokowo-ruchowej, równowagi oraz doświadczania własnego ciała w przestrzeni jest plac zabaw. Miejsce to ma w sobie ogromny potencjał i warto go wykorzystać. Wystarczy do tego zabrać ze sobą kilka pomocy, na przykład kolorowe obręcze, które można założyć na rękę albo małe zabawki, które zmieszczą się do kieszeni. Może to być również mały plecaczek pełen skarbów. Pokonywanie przeszkód, żeby przenieść zabawkę z punktu A (znajdującego się np. na ziemi) do punktu B (np. na szczycie ścianki wspinaczkowej, drabinki) może być nie lada frajdą.

Jeśli nasze dziecko nie jest pewne swoich możliwości, dobrze jest wybierać takie miejsca gdzie natężenie ruchu jest mniejsze. Dzięki temu maluch będzie miał więcej czasu i swobody aby podjąć wyzwanie. Dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą ulubionej maskotki, która będzie pokonywała tory przeszkód razem z dzieckiem. Jeśli okolica na to pozwala to zabawa na boso będzie dodatkowym atutem dla rozwijających się stópek naszego dziecka.

Różnego rodzaju linki i siatki stanowią doskonałe miejsce do kształtowania równowagi oraz koordynacji ruchowej. Ważne aby podczas wszelkich aktywności motywować dziecko, natomiast w żadnym wypadku nie stawiać go na szczycie, pomijając element kombinowania jak na ten szczyt dojść. Aktywności w których nasza pociecha musi kombinować, rozwijają planowanie motoryczne, kreatywność i dają informację zwrotną co potrafię, a czego jeszcze nie.

Kiedy akurat nikt nie korzysta ze zjeżdżali dobrze jest trochę na niej poszaleć, inaczej niż zwykle. Na przykład próbować wyjść po niej na sam szczyt albo zjechać na brzuchu, oczywiście wszystko w obecności i gotowości rodzica. Na tym szczycie może czekać ulubiona maskotka.

Ruchome mosty na wysokościach świetnie nadają się do tworzenia całych historii wydarzeń. Można po nich przenosić zabawki w plecaczku, kieszeni albo jeszcze inaczej zaczepione. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Warto wymyślić swoją bajkę, najlepiej ułożyć ją na podstawie ulubionej bajki naszego dziecka.

Udanej zabawy! 😊