Ścieżka sensoryczna

Wspaniałym pomysłem na dobrą zabawę z dzieckiem jest ścieżka sensoryczna. Wykonana jest z materiałów o różnorodnej fakturze i pochodzeniu. Zadaniem ścieżki sensorycznej jest dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców: dotykowych, wzrokowych, słuchowych. Dzieci, które przechodzą przez ścieżkę bosymi stopami lub dotykają dłońmi jej poszczególnych elementów, ćwiczą sprawność motoryczną, równowagę, koordynację ruchową, percepcję wzrokową oraz planowanie ruchu. Odkrywanie przyrody na bosaka to doświadczenie, które bardzo podoba się dzieciom. Pozwala zrozumieć, że stopami również można poznawać świat.

Ścieżkę sensoryczną można stworzyć z różnorodnych elementów według własnego pomysłu. Może być określona tematycznie np.:

  • leśna (wykonana np.: z kasztanów, szyszek, gałązek, suchych liści, żołędzi, trocin, kawałków kory);
  • morska (stworzona np.: z piasku, wody, kamieni, muszelek, gałązek, roślin, piasku z wodą);
  • recyklingowa (wykonana np.: ze starych gazet, folii bąbelkowej, opakowań po jajkach, plastikowych zakrętek, rurek po papierze toaletowym, plastikowych opakowań, resztek włóczki, pociętego kartonu).

Ze ścieżki sensorycznej można korzystać w różny sposób:

  • dzieci mogą swobodnie przechodzić przez każdy element lub w określonym czasie;
  • przechodzenie po różnych fakturach może być połączone z muzyką: dzieci dopasowują rodzaj dźwięku do elementów ścieżki na zasadzie skojarzeń;
  • jeśli zasłonimy dzieciom oczy, mogą zgadnąć, jakie elementy są pod ich dłońmi lub stopami.