Święta Wielkanocne z dzieckiem

Wielkanoc to drugie najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, jednak nie mniej wyjątkowe. Liczne tradycje, jakie są z nim związane, zachęcają bliskich do wspólnych spotkań. Takie chwile zbliżają i sprawiają, że jeszcze bardziej doceniamy swoich najbliższych. Wielkanoc to święto przypadające na pierwszy w roku powiew wiosny.
W naszych  domach ten czas wiąże się z „wiosennymi porządkami”, które są swoistym pożegnaniem zimy. Później  zaczynamy przygotowania, a następnie wielkie świętowanie.

Wieki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową. Tradycja katolicka nakazuje, aby w ten dzień poświęcić w kościele palmę, która ma przynosić potem domownikom szczęście. Wspólnie z przedszkolakiem możemy przygotować własną palmę. Możemy wykorzystać do tego celu bazie, forsycję, gałązki bukszpanu, witki wierzbowe, a także wstążki, kokardy i różne inne dekoracje. Taka palma będzie wspaniałą ozdobą wielkanocnego domu i sposobem na zaangażowanie naszych dzieci w twórczą pracę.

Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarmy na świąteczny stół. W koszyczku wielkanocnym powinny znaleźć się pisanki, które udekorowaliśmy wspólnie z dzieckiem. Może pora zapomnieć o wiecznym pośpiechu i usiąść z dziećmi razem do stołu, aby stworzyć coś unikalnego? Ich przygotowanie to prawdziwa frajda dla dużych i małych, zwłaszcza tych z artystyczną duszą. Jajka możemy pofarbować barwnikami spożywczymi albo zrobić to zupełnie naturalnie (np. gotując je w łupinach cebuli). Można też wybrać jakąś ciekawą technikę zdobienia, np.:

  • malowanie farbkami – pędzlem lub paluszkami!
  • oklejanie wycinkami papieru – możesz pomóc dziecku z aplikacją kleju;
  • rysowanie specjalnymi flamastrami lub kredkami;
  • owijanie w wełnę lub tasiemki.

Przy okazji układania produktów w koszyczku, warto wspomnieć dziecku, czym są umieszczane tam pokarmy oraz co symbolizują. Wielkanoc oznacza odrodzenie i zmartwychwstanie, dlatego symbolem tych świąt jest jajko – symbol życia. Chleb – symbolizuje ciało Chrystusa, baranek – przypomina o tym, że Chrystus odkupił nasze grzechy, zajączek – to znak odradzającej się przyrody, wiosny i płodności, chrzan – symbolizuje siłę fizyczną, sól – chroni przed zepsuciem i złem, oznacza dostatek, gościnność, ciasto – symbol umiejętności i doskonałości. Koszyk również można ozdobić wspólnie: wstążeczkami, gałązkami bukszpanu, bazi lub kwiatami.

W Niedzielę Wielkanocną coraz bardziej popularną zabawą świąteczną, która przywędrowała do nas z Zachodniej Europy, jest szukanie wielkanocnych jajek pozostawionych przez zajączka. W zadanie to z powodzeniem może zaangażować się cała rodzina, gdyż nagroda w postaci słodkiego, czekoladowego jajka skusi każdego. Kryjówekw domu znajdzie się sporo, a gdy do dyspozycji mamy także ogród – zabawy i radości będzie naprawdę dużo. W domu jajka można schować na przykład w stroiku, w doniczkach z kwiatami, pomiędzy dziecięcymi zabawkami czy też na półce z książkami. W pierwszy dzień świąt podczas uroczystego śniadania dzielimy poświęcone jajko na tyle części, ile jest osób w rodzinie i składamy sobie życzenia.

Dzień później w Poniedziałek (zwany też popularnie lanym poniedziałkiem  lub śmigusem-dyngusem), który jest ulubionym dniem wszystkich dzieciaków – tych małych i tych dużych. To obyczaj polegający na oblewaniu ludzi wodą który symbolizuje budzenie się przyrody do życia i przypływ sił witalnych. Ale jeśli nie chcecie być totalnie mokrymi, możecie wykupić się u dzieci najpiękniejszymi pisankami. Na to pozwala wielkanocny zwyczaj i z tym wiąże się nazwa „dyngus” – od niemieckiego słowa „dingen”, czyli „wykupywanie się”.

W przygotowaniach do Wielkanocy, ale także w poznawaniu tradycji innych niż polskie – wcale nie mniej uroczych, a czasem bardzo podobnych – pomogą książki dla dzieci. Wspólna lektura uprzyjemni wiele wieczorów i pomoże pełniej przeżyć święta. Szczególnie warte polecenia są:

  •  „Emilka i Maks na tropie Wielkanocy” Ireneusz Korpyś (dwie sympatyczne oraz rezolutne myszki, Emilka i Maks, zapraszają  do świata pełnego zagadek, kolorów, zabawy i radości. Wspólnie z nimi odkryjecie tajemnice Wielkanocy, poznacie świąteczne tradycje, takie jak palma wielkanocna, pisanki, święconka itd).
  • „Świętujemy Wielkanoc” Karine – Marie Amiot (ta książeczka przybliża wszystkim małym dzieciom piękny temat zmartwychwstania Pana Jezusa i życia wiecznego, które czeka na każdego z nas. Jej bohaterami jest sympatyczne rodzeństwo – Basia i Adaś).
  • „Wielkanoc i baranek w Pięknej Dolinie” Anna Matusiak (opowieść o przygotowaniach do Świąt Wielkanocy, w której przeplatają się ze sobą wątek ściśle katolicki ze świecką historyjką o zwykłym hodowanym w gospodarstwie baranku).

Podczas przedświątecznej gorączki nie zapominajmy o tym, że to my rodzice tworzymy tradycję, przetrwa ona tylko wtedy, gdy zaszczepimy w naszych dzieciach radość z przygotowań do Świąt. Jeśli sami zrozumiemy, że nie jest to tylko męcząca część świątecznego planu, nasze dzieci już jako dorośli będą ciepło wspominać przedświąteczny czas w rodzinnym domu.