Ciekawe pomysły na Wielkanocne zabawy dla przedszkolaków

Przed nami przygotowania do Świąt Wielkanocnych, warto wygospodarować kilka chwil na zabawę z przedszkolakiem.

Wielkanocne  zabawy dla dzieci wcale nie muszą być skomplikowane. Maluch z radością włączy się w świąteczne przygotowania, traktując je jako nową przygodę. Przygotowaliśmy kilka propozycji,  aby zainspirować rodziców, szukających pomysłów na wielkanocne zabawy dla dzieci.

Kolorowe pisanki
Kolorowe pisanki to jeden z wielkanocnych atrybutów, bez których nie wyobrażamy sobie świętowania. Ich wykonanie może być doskonałą zabawą dla przedszkolaków. Wystarczy wcześniej ugotować na twardo odpowiednią ilość jajek i przygotować materiały, którymi dziecko ozdobi pisanki. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów:

  • Warto wybrać się do sklepu papierniczego, by kupić farbki, flamastry i brokat. Już kilkulatek może ich używać, tworząc fantazyjne wzory na pisankach.
  • Wielkanocną pisankę można udekorować także wzorami wyciętymi z kolorowego papieru. Jeśli dziecko jest za małe, by samodzielnie trzymać nożyczki, rodzic powinien wcześniej przygotować wzorki, np. kolorowe kwiatki, zielone listki, kurczaczki i baranki. Maluch będzie się świetnie bawił, przyklejając je na jajko.
  • Alternatywą dla przyklejania papierowych wzorów, może być umieszczanie na jajkach elementów z filcu, cekinów czy guzików, które są do kupienia w każdej większej pasmanterii. Wcześniej warto pomalować jajka kolorowymi farbkami, a po ich wyschnięciu, ozdobić według uznania.

Wielkanocny baranek
Czym byłaby  Wielkanoc bez baranka?  Można go przygotować z dzieckiem w bardzo łatwy sposób: na grubym kartonie wystarczy narysować kontury baranka i następnie je wyciąć. Czarnym markerem narysujcie oczy i buzię. Zadaniem dziecka będzie oklejenie szablonu kawałeczkami waty. Jeśli przygotujecie więcej baranków różnej wielkości, otrzymacie małe wielkanocne stadko. A po przymocowaniu do każdego baranka nitek, będzie można ozdobić nimi okno mieszkania.

Ozdabianie mazurka
Każde święto ma swój kulinarny symbol – dla Wielkanocy jest to mazurek. Ciasto na pewno będzie smakowało jeszcze lepiej, jeżeli ozdobi go mały cukiernik. W tym celu można użyć suszonych owoców, galaretek, posypek czy czekoladowych krążków. Zadaniem dziecka będzie przygotowanie projektu, a następnie przelanie go na mazurka, który może nie będzie wglądał tradycyjnie, ale na pewno zaskoczy swoim oryginalnym wyglądem.

W poszukiwaniu wielkanocnego zajączka.
Wizyta wielkanocnego zajączka to zwyczaj, który dopiero przyjmuje się w naszym kraju. W pierwszy dzień Wielkanocy maluchy odwiedza zajączek i zostawia im drobne upominki. Największą zabawą jest oczywiście ich poszukiwanie – dlatego, aby wszystko się udało, rodzice muszą wcześniej ukryć prezenty w domu i jeżeli pogoda na to pozwoli także w ogrodzie. W przypadku gdy dorośli nie chcą kupować prezentów z okazji Świąt Wielkanocnych, wystarczy zastąpić je pisankami. Maluchy chętnie zamienią się w wielkanocnych poszukiwaczy skarbów i nie spoczną, dopóki nie znajdą wszystkiego, co dla nich przygotowali rodzice.

Śmigus-dyngus
Tradycja śmigusa-dyngusa na pewno jest godna kultywowania. To także moment, na który czekają zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. W ten jeden dzień można pozwolić pociechom na zorganizowanie w ogrodzie lub na podwórku wodnej bitwy. Jako  przyrząd  sprawdzą się niewielkie zabawki do psikania wodą lub butelki po szamponie. Nie powinny być duże, ponieważ chodzi o dobrą zabawę, a nie o przemoczenie się do suchej nitki.