Nauka czytania od A do Z

Czytanie jest bardzo istotne w życiu każdego z nas. Jest to niezwykłe doświadczenie, które wpływa na nasz rozwój,  rozwija wyobraźnię, uczy, buduje relację, poprawia pamięć i koncentrację. Jest również fajnym sposobem na spędzenie czasu.

Co ma wpływ na naukę czytania?

Nauka czytania nie jest jednak wcale łatwa i przyjemna. To nie samo składanie liter, lecz niezwykle złożony proces. Dlatego dziecko zanim podejmie naukę czytania musi dysponować odpowiednimi zdolnościami poznawczymi. Chodzi tu o pamięć, koncentrację uwagi oraz umiejętności w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej. Według psychologii rozwojowej dziecko gotowe jest na naukę czytania około 6-7 roku życia. Natomiast na to,  jak szybko dziecko wyćwiczy tę umiejętność ogromy wpływ mają rodzice i nauczyciele.

Jakie książki wybrać do nauki czytania?

Wybór książek do nauki czytania jest trudny. Oczywiście rynek wydawniczy jest bardzo bogaty w tego typu książki i publikacje. Ale najważniejsze jest to, by były one ciekawe dla dziecka, a przede wszystkim poprawne pod względem metodologicznym.

Z tego względu postanowiłam wybrać najciekawsze moim zdaniem książki do nauki samodzielnego czytania.

 1. Na etapie składania pierwszych liter proponuję elementarze:
 • Elementarz” Mariana Falskiego;
 • Elementarz współczesny. Czytam sobie” Anny Boboryk.
 1. Bardzo dobrą metodą nauki czytania jest metoda sylabowa. To najlepsza metoda z jaką spotkałam się do tej pory w mojej praktyce zawodowej. Polecana jest przez najlepszych nauczycieli i metodyków nauczania wczesnoszkolnego jako bardzo skuteczna, szybka i bezproblemowa. Proponowane pozycje to:
 • „Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową. Płynne czytanie to nie wyzwanie!” Alicji Karczmarskiej – Strzebońskiej;
 • „ Czytamy metodą sylabową” Alicji Karczmarskiej Strzebońskiej;
 • Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?” Alicji Karczmarska-Strzebońska.
 1. Kolejną praktyczną pomocą naukową dla maluchów jest książka opracowana przez Agnieszkę Łubkowską. Jest piękną ilustrowaną publikacją, która sprawdzi się zarówno u dzieci, które już czytają, jak i u tych, które dopiero podejmą to wyzwanie. Czytanie ułatwiają duże odstępy między linijkami i podział na trzy części o różnych poziomach trudności
 • „Nauka czytania”  Agnieszki Łubkowskiej;
 1. Na uwagę zasługuje seria „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Książki z tej serii podzielone są na trzy poziomy trudności. Znajdziecie wśród nich opowieści o znanych jak Papież Jan Paweł II ludziach, ale i opowieści fantastyczne i komiksy. Tytułów w tej serii jest na prawdę dużo, także każdy znajdzie coś odpowiedniego do zainteresowań swojego dziecka.
 2. Dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem polecam serię książek „Już czytam” Agnieszki Stelmaszyk. Zawierają zabawne opowiadania z niezwykłymi bohaterami. Napisane są barwnym językiem, natomiast na końcu każdej książki znajduje się słowniczek wyjaśniający trudne słowa.
 3. Dużą popularność wśród dzieci zdobywa także kolekcja „Książkożercy”. Tu również znajdują się trzy poziomy zaawansowania. Książki napisane są prostym językiem, mają ciekawą i zabawną fabułę.

Jeśli będziemy zachęcać dziecko do codziennego czytania, rezultaty będą widoczne. Należy jednak pamiętać, by książki, po które będziemy sięgać nie były trudniejsze od czytanek, które dziecko czytało w elementarzu. Jeśli zaoferujemy książkę, która jest za długa i za trudna, to z pewnością dziecko szybko się zniechęci. Największą nagrodą dla dziecka będzie to, że samo i w miarę szybko przeczytało całą książkę.

 

Bibliografia:

 • „Psychologia dziecka” H.R. Schaffer

Opracowała: Magdalena Cisoń