Czytanie jest bardzo istotne w życiu każdego z nas. Jest to niezwykłe doświadczenie, które wpływa na nasz rozwój, rozwija wyobraźnię, uczy, buduje relację, poprawia pamięć i koncentrację. Jest również fajnym sposobem na spędzenie czasu.
Co ma wpływ na naukę czytania?
Nauka czytania nie jest jednak wcale łatwa i przyjemna. To nie samo składanie liter, lecz niezwykle złożony proces. Dlatego dziecko zanim podejmie naukę czytania musi dysponować odpowiednimi zdolnościami poznawczymi. Chodzi tu o pamięć, koncentrację uwagi oraz umiejętności w zakresie analizy i syntezy wzrokowej oraz słuchowej. Według psychologii rozwojowej dziecko gotowe jest na naukę czytania około 6-7 roku życia. Natomiast na to, jak szybko dziecko wyćwiczy tę umiejętność ogromy wpływ mają rodzice i nauczyciele.
Jakie książki wybrać do nauki czytania?
Wybór książek do nauki czytania jest trudny. Oczywiście rynek wydawniczy jest bardzo bogaty w tego typu książki i publikacje. Ale najważniejsze jest to, by były one ciekawe dla dziecka, a przede wszystkim poprawne pod względem metodologicznym.
Z tego względu postanowiłam wybrać najciekawsze moim zdaniem książki do nauki samodzielnego czytania.
- Na etapie składania pierwszych liter proponuję elementarze:
- „Elementarz” Mariana Falskiego;
- „Elementarz współczesny. Czytam sobie” Anny Boboryk.
- Bardzo dobrą metodą nauki czytania jest metoda sylabowa. To najlepsza metoda z jaką spotkałam się do tej pory w mojej praktyce zawodowej. Polecana jest przez najlepszych nauczycieli i metodyków nauczania wczesnoszkolnego jako bardzo skuteczna, szybka i bezproblemowa. Proponowane pozycje to:
- „Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową. Płynne czytanie to nie wyzwanie!” Alicji Karczmarskiej – Strzebońskiej;
- „ Czytamy metodą sylabową” Alicji Karczmarskiej Strzebońskiej;
- „ Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?” Alicji Karczmarska-Strzebońska.
- Kolejną praktyczną pomocą naukową dla maluchów jest książka opracowana przez Agnieszkę Łubkowską. Jest piękną ilustrowaną publikacją, która sprawdzi się zarówno u dzieci, które już czytają, jak i u tych, które dopiero podejmą to wyzwanie. Czytanie ułatwiają duże odstępy między linijkami i podział na trzy części o różnych poziomach trudności
- „Nauka czytania” Agnieszki Łubkowskiej;
- Na uwagę zasługuje seria „Czytam sobie” wydawnictwa Egmont. Książki z tej serii podzielone są na trzy poziomy trudności. Znajdziecie wśród nich opowieści o znanych jak Papież Jan Paweł II ludziach, ale i opowieści fantastyczne i komiksy. Tytułów w tej serii jest na prawdę dużo, także każdy znajdzie coś odpowiedniego do zainteresowań swojego dziecka.
- Dla dzieci rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem polecam serię książek „Już czytam” Agnieszki Stelmaszyk. Zawierają zabawne opowiadania z niezwykłymi bohaterami. Napisane są barwnym językiem, natomiast na końcu każdej książki znajduje się słowniczek wyjaśniający trudne słowa.
- Dużą popularność wśród dzieci zdobywa także kolekcja „Książkożercy”. Tu również znajdują się trzy poziomy zaawansowania. Książki napisane są prostym językiem, mają ciekawą i zabawną fabułę.
Jeśli będziemy zachęcać dziecko do codziennego czytania, rezultaty będą widoczne. Należy jednak pamiętać, by książki, po które będziemy sięgać nie były trudniejsze od czytanek, które dziecko czytało w elementarzu. Jeśli zaoferujemy książkę, która jest za długa i za trudna, to z pewnością dziecko szybko się zniechęci. Największą nagrodą dla dziecka będzie to, że samo i w miarę szybko przeczytało całą książkę.
Bibliografia:
- „Psychologia dziecka” H.R. Schaffer
Opracowała: Magdalena Cisoń