Święta z dzieckiem

Święta Bożego Narodzenia od lat są wpisane w kalendarz każdej polskiej rodziny. To tradycja, w której wzrastaliśmy, którą pielęgnujemy i w specyficzny dla siebie sposób przekazujemy z pokolenia na pokolenie. To czas szczególny, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. To bez wątpienia ulubione święta każdego malucha. Często zastanawiamy się co możemy zrobić, aby najbliższe święta były jeszcze bardziej wyjątkowe. Odpowiedź jest bardzo prosta – nie bójmy się przygotowań razem z dziećmi i zaprośmy nasze pociechy do wspólnego celebrowania Świąt Bożego Narodzenia. Odpowiednio zaplanowane wspólne przygotowania mogą nas do siebie zbliżyć, czyniąc ten czas szczególnie istotnym i dobrym dla życia całej naszej rodziny.

Wprowadzenie do zwykłych, codziennych czynności kilka ciekawych i twórczych pomysłów spowoduje, że świąteczne przygotowania nie będą dla dorosłych męczące, a przedszkolak nie pozostanie na drugim planie. Takie spędzenie czasu z dzieckiem wpłynie w pozytywny sposób na jego rozwój emocjonalno – społeczny i edukacyjny. Te chwile nabiorą szczególnego charakteru, a wspólne przygotowania nie zatracą przy tym rodzinnej atmosfery i ducha Świąt.

Włączanie malucha w czynności porządkowe nie tylko odciąży rodzica, ale sprawi, że dziecko poczuje się potrzebne i docenione. Chwaląc za wykonaną pracę znacząco wpłyniemy na jego poczucie własnej wartości. Nie bójmy się dać 3-latkowi ściereczki, czy pozwolić 4-latkowi na „odkurzenie” swojego pokoju. Większość przedszkolaków chciałaby i jest w stanie pomagać rodzicom również w kuchni. Pozwól swojemu maluchowi wsypać mąkę do miski, ubić pianę z białek, lepić, wałkować ciasto na pierniczki. Nie bójmy się pobrudzonego blatu, ubrania, bowiem wspólne zabawy w kuchni nie tylko łączą emocjonalnie, ale również wpływają na wiele obszarów rozwojowych dziecka. Wyrabianie, ugniatanie, wałkowanie, formowanie to nic innego jak ćwiczenia małej motoryki, które zaprocentują w późniejszej nauce pisania.

Spróbujmy również zastąpić kupowane prezenty własnoręcznie wykonanymi podarunkami. Aniołek z masy solnej, kolorowa ramka na zdjęcie to upominki, które mają wartość sentymentalną i wywołają uśmiech u każdego. To świetna okazja, aby nauczyć dziecko, że prezenty wykonane samodzielnie są bardziej wartościowe.

Kolejnym krokiem jest ubieranie choinki to ważny, a zarazem ulubiony element Świąt każdego członka rodziny, zarówno tego starszego jak i młodszego. Zanim jednak przystąpimy do dekorowania świątecznego drzewka, warto pokusić się o własnoręczne wykonanie ozdób. Wspólne wycinanie gwiazdek, klejenie łańcucha z papieru, robienie aniołków usprawni koordynację wzrokowo – ruchową i wyćwiczy paluszki dziecka. Malcowi dostarczamy również w ten sposób nowych wrażeń dotykowych, które stanowią integralny element prawidłowego rozwoju sensorycznego.

Powierz dziecku do wykonania ważne zadanie. Nadzoruj, ale… pozostaw odrobinę swobody. Obdarz dziecko zaufaniem, pozwalając, aby nauczyło się nowych rzeczy. Niech będzie to również okazja do pobycia w twojej obecności. Pozwoli to na pogłębianie więzi emocjonalnej i budowanie świątecznej atmosfery.

Jeżeli chcemy, aby nasze pociechy odczuły wyjątkowość świąt, stwórzmy im okazję do aktywnego udziału w przedświątecznych przygotowaniach. Zadbajmy o to, aby poczuły się współodpowiedzialnymi organizatorami, których udział w tym przedsięwzięciu jest równie ważny, jak pozostałych członków rodziny. W dniu Wigilii wszyscy będą mogli być zatem dumni z osiągniętych efektów i po prostu dobrze wykonanej pracy. To z pewnością wartościowe i budujące doświadczenie w życiu każdego dziecka. Dla nas dorosłych z kolei będzie to ciekawa lekcja nabierania dystansu, by w te dni nie gubić się w gąszczu obowiązków i nie zapominać o tym, co tak naprawdę jest ważne. Nie wszystko musi być idealne, by sprawiło bliskim radość i dawało możliwość cieszenia się tak szczególnym czasem, jakim są Święta.